Analytický komentár SIS

Svet opantali obavy z nového Corona vírusu. Jeho šírenie mimo Číny nenechalo chladnými ani finančné trhy, ktoré sa v uplynulých dvoch týždňoch zatriasli. Prinášame Vám pohľad na súčasnú svetovú situáciu vo vzťahu k vašim osobným financiám a odporúčanie pre Vaše investície.

Mnohí z vás sa určite pýtajú, čo robiť s investíciami v súčasnej špecifickej situácii. Považujeme za našu povinnosť ponúknuť vVám náš názor na pokles trhov a reakciu na rozšírenie Corona vírusu vo svete. Predpokladáme, že väčšina z Vás eviduje šírenie nákazy jedného zo skupiny Corona vírusov vo svete, konkrétne s označením COVID-19 (Corona Virus Disease 19). Vírus sa prejavuje ako respiračné ochorenie s príznakmi zápalu pľúc alebo chrípky. Podľa predpokladov sa šíri najmä ako kvapôčková infekcia. Napriek tomu, že vírus je prítomný v spoločnosti už niekoľko týždňov, stále sa ešte o ňom veľa nevie a nemáme k dispozícii účinnú vakcínu. V prvých týždňoch sa nákaza rozšírila primárne v čínskej provincii Hubei (mesto Wuhan).

Reakcie dotknutých vlád boli včasné a primerané. Základnými predpokladmi predídeniu epidémie pri absencii liečiva sú v prvom rade prevencia a karanténa chorých. Ešte dva týždne dozadu sa zdalo, že sa vírus podarilo izolovať v Číne a v pár prípadoch mimo jej hraníc. Zmenu vo vnímaní vírusu a výpredaje na trhoch spôsobil nárast chorých v iných krajinách. Ukázalo sa, že vírus má pravdepodobne dlhšiu inkubačnú dobu a jeho nositeľmi sú aj ľudia bez symptómov. Zjavne sa kontrolám nepodarilo zachytiť nakazených ľudí, ktorí privliekli Corona vírus do iných kútov sveta. Väčšie ložiská sa objavili najmä v Kórei, Taliansku a Iráne. Vplyvom týchto správ trhy prestali ignorovať chorobu.

Určite nechceme zľahčovať situáciu, ani ju podceňovať. Nie sme virológovia, ani medicínski odborníci. Nechceme vyslovovať prognózy budúceho vývoja choroby, ani samotných trhov. Situácia je skutočne veľmi dynamická a škála potenciálnych budúcich scenárov široká. Netreba ju však ani zveličovať. Čerpáme z verejne dostupných informácií o samotnom víruse a jeho šírení. Corona nepredstavuje dôvod na paniku a hlavne nesmie byť príčinou unáhlených rozhodnutí týkajúcich sa Vášho finančného majetku. Doposiaľ sa vírusom vo svete nakazilo necelých 127 tis. ľudí (údaje k 12.3.2020 9:30 od John Hopkins CSSE). Z toho cez 35 tis. prípadov sa objavilo mimo Číny.

Zatiaľ skutočne nejde o žiadnu dramatickú pandémiu. V čínskom meste Wuhan, odkiaľ sa nákaza šíri, žije 12 miliónov ľudí a evidujú 67 tis. prípadov. Úmrtnosť sa pohybuje okolo 2% a postihuje najmä starších ľudí alebo ľudí so slabšou imunitou, či respiračnými problémami. Počet úmrtí presiahol 3 tisíc a viac ako polovica doposiaľ známych prípadov sa vyliečila. Rovnako teda nejde o alarmujúce čísla, no ani zanedbateľné. V tomto meradle je Corona odhadom 10 až 100-krát horšia ako chrípka, no v porovnaní so SARS alebo MERS podstatne miernejšia.

Čo sa udialo na trhoch, kedy sa vrátia a aký ekonomický dopad môže mať Corona?

Výraznejšie preniknutie vírusu do iných regiónov sveta viedlo k výpredajom na finančných trhoch a úteku kapitálu do bezpečných prístavov. Americký akciový index S&P 500 stratil od maxima 12,8% hodnoty (k zatváracej úrovni z piatka 28.2.2020). Pokles bol pomerne prudký, čo ale nemôže nikoho vzhľadom na nepredvídateľnosť situácie prekvapiť. Je potrebné si aj uvedomiť, aký stav trhov sme mali pred Coronou. Akcie majú za sebou extrémne silný rok a poklesom predchádzali dlhšie trvajúce historické maximá. Rastúce trhy pritiahli množstvo tzv. „horúceho kapitálu“, teda špekulantov.

Mnoho investícií sa v dôsledku expanzie realizovalo z cudzích peňazí, na dlh (tzv. margin). Zároveň viacerí analytici vyzerali potenciálny spúšťač korekcie, ktorý by viedol k výberom ziskov. Ním sa stal vírus COVID-19. Práve poklesy trhov viedli k povinným likvidáciám pozícií nakúpených za cudzie peniaze (tzv. margin call), ktorých svedkami sme boli minulý týždeň a ktoré umocnili pohyb trhov smerom nadol. Predávali tzv. „slabé ruky“, teda investori, ktorí boli prinútení zbaviť sa pozícií kvôli pôžičkám, ďalej krátkodobí špekulanti a neskúsení investori.

Corona bude mať už dnes bezpochyby ekonomický dopad na svet. Potenciálna pandémia vyvoláva značnú neistotu, ktorú trhy od srdca nenávidia, čo vnímame ako hlavnú príčinu prepadu. Dnes nemôžeme deklarovať, kedy sa šírenie vírusu zastaví, koľko ľudí sa nakazí a koľkých usmrtí. Rovnako momentálne nevieme odhadnúť, aké opatrenie si boj s Coronou vyžiada, či budú štáty nútené izolovať viacej regiónov, obmedziť voľný pohyb občanov, uzavrieť úrady, verejné inštitúcie, zrušiť rôzne udalosti a uzavrieť firmy. Práve obmedzenie bežného správania má vplyv na ekonomiku. V dôsledku Corona vírusu boli zavreté prevádzky, menej sa cestuje, ľudia odkladajú spotrebu a svetový obchod sa obmedzuje. Viaceré firmy mimo postihnutých regiónov pociťujú nákazu v chýbajúcich dodávkach a stagnujúcom odbyte.

Vzhľadom na uvedené fakty nemožno trhom zazlievať pokles. Určite je do veľkej miery oprávnený. Na druhej strane, ako je zvykom v takýchto neočakávaných situáciách (napr. odhlasovanie Brexitu alebo nehoda vo Fukušime), trhová reakcia býva prehnaná, jej následky krátkodobé a návrat rýchly. Tento scenár zostáva nateraz primárnym aj v prípade Corona vírusu. Všetky jeho ekonomické negatíva spomínané vyššie sa pri upokojení situácie stanú silnými stimulmi svetového hospodárstva. Firmy budú musieť doplniť zásoby, dobehnúť dopyt výrobou a ľudia zrealizujú odkladané výdavky.

Dlhodobo veľké objemy peňazí čakajú mimo trhu na lepší vstup. Minuloročnú rely zameškalo množstvo investorov a trieskajúc si hlavu o stenu vyzerajú každý pokles vhodný na potenciálny nákup. Navyše, môžeme počítať s podporou vlád a centrálnych bánk, ako sme už svedkami aj dnes (12.3.2020). Viaceré centrálne banky sa zaviazali konať a poskytnúť podporu ekonomike, a tým aj trhom, čo aktuálne viedlo k stabilizácii trhov. Trhy však ešte nejakú chvíľu zostanú volatilné. Corona nezmizne z mapy sveta za pár dní a prikláňam sa k názoru, že situácia bude asi ešte horšia predtým, ako sa zlepší. Nemožno dnes predpokladať, že šírenie nákazy sa zo dňa na deň zastaví.

Z pohľadu trhov možno vnímať súčasný vývoj aj ako prospešný. Dôjde k ich prečisteniu, vytlačeniu špekulantov a horúceho kapitálu, ocenenie poklesne a zreálni sa. Zároveň možno predpokladať aj čiastočné očistenie reálnej ekonomiky, teda zánik zlých a nevýkonných podnikateľských projektov. Súčasný vývoj doslova zjednoduší investičné rozhodovanie. Návrat akciových trhov môže byť obdobne rýchly, ako nám už stihol ukázať ich vývoj v pondelok 2.3.2020. Stačí, aby sa začali objavovať pozitívne správy, napr. v podobe vakcíny alebo spomalenia šírenia nákazy. V takom prípade budeme svedkami húfnych nákupov a zatvárania short pozícií vsádzajúcich na pokles trhu (tzv. short squeeze).

Ako reagovať pri pravidelných investíciách?

Drvivá väčšina investičných účtov na platforme Moventum má nastavenú pravidelnú mesačnú investíciu. Investori si sporia na veľké ciele ako dôchodok, splatenie hypotéky, na zabezpečenie detí alebo pasívny príjem. Všetky tieto ciele majú dlhý investičný horizont. Práve prvé vklady dlhodobých sporení sú zainvestované najdlhšiu dobu. Zloženému úročeniu tak dávajú najviac času, teda najväčší priestor prejaviť sa. Preto čím výhodnejšie sú, tým lepší konečný výsledok investície. Pravidelných investorov v úvode ich investičného sporenia nemôže postihnúť nič lepšie ako pokles trhov, lebo práve prvé nákupy realizujú výhodne.

 

Preto pokiaľ posielate do Moventa prostriedky pravidelne, Corona vírus nemusíte vôbec riešiť a pokles trhov je vítaným aspektom vášho dlhodobého investovania hrajúcim vo Váš prospech. Očakávať, že od prvej investície hodnota účtu len porastie, je pri investovaní utópia.

Pravidelnou investíciou priemerujete nákupné ceny akcií, pri klesajúcich trhoch ich znižujete. Následný rast cien má potom pre vašu investíciu väčší efekt. Ak ste pravidelný investor, najlepšie spravíte, keď nebudete robiť nič a necháte trvalý príkaz naďalej posielať prostriedky na váš majetkový účet na platforme Moventum. Vďaka tomu zarobíte viac. Ak bude pokles pretrvávať, zvážte mimoriadne investície, pokiaľ máte dostatočné rezervy a prostriedky k dispozícii, ako je popísané ďalej.

Ako pristúpiť k jednorazovým investíciám?

Základným odporúčaním je vyvarovať sa emóciám. Sme plne vedomý, že pohľad na pokles hodnoty investície a na stratu peňazí nie je pre nikoho príjemný. Veľakrát sme si ho ako ľudia pracujúci v segmente investícií mnohokrát zažili a ešte aj zažijeme. No všetky rozhodnutia pod vplyvom emócií sú chybné a vedú k horším výsledkom investícií. Verte nám a nepokúšajte sa o tom presvedčiť a zbytočne spoznať tento fakt na vlastnej koži. Každý z klientovi si zriadil účet na platforme Moventum z dôvodu dlhodobého budovania majetku. Väčšina z investičných  cieľov má viac ako 10-ročný horizont.

Investičnú stratégiu, s ktorou boli samotní klienti ešte dva týždne dozadu plne stotožnení, nemôžete zmeniť po týždni nepriaznivého vývoja. Investujete na niekoľko dekád, preto vás nemôže krátkodobý, dokonca niekoľkodenný vývoj rozhádzať, aj keď pobolieva. Inak sa k svojmu cieľu nedostanete.

Napriek tomu, že netvrdíme, že by mohlo byť dno za nami (ale nedá sa vylúčiť ani to), neodporúčame dnes vyskakovať z pozícií. Takéto konanie nedáva zmysel. Akcie stratili viac ako 12% a zbytočne by sa len zaknihovali a prijali túto stratu.

Snaha dnes predať investície s vidinou lepšieho nákup za nižšie ceny v budúcnosti je ilúziou. Nikdy sa vám nepodarí rozoznať dno a drvivá väčšina takto uvažujúcich investorov sa do trhu vráti vyššie, ako predali. Ak sa vám aj podarí lepší nákup v budúcnosti, nebude to výsledok vášho umu, ale výsledok vášho šťastia a hlavne náhody. A tie zrovna nie sú považované za veľmi úspešné investičné stratégie. Uvažujte presne naopak.

Je už čas na mimoriadne investície?

Buďte vďační, že už ste investormi. Inak by ste o poklese poriadne ani nevedeli, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ho zaregistrovali, no odignorovali a nepovažovali ho za správny čas začať investovať. Vnímajte súčasnú situáciu ako príležitosť, na ktorú ste čakali.

Zľava je už dnes pomerne atraktívna. Využite, že niekto pod vplyvom emócií predával a až potom sa pýtal, či spravil dobre. Emočné výpredaje majú tendenciu zájsť hlbšie, čo sa presne práve udialo.Vôbec ale nie je nevyhnutné sa teraz ponáhľať s investovaním a ísť okamžite „all in“ /všetko reinvestovať/. Ako sme spomenuli vyššie, koniec Corony ešte nemusí byť v dohľade. No počítajte aj s tým, že situácia sa kedykoľvek môže veľmi prudko otočiť k dobrému a potom už obrat nezachytíte. Investujte pred ním, nie po ňom. Preto vám odporúčam prostriedky, ktoré dnes viete dlhodobo zaviazať a stoja vám na účtoch v bankách alebo v konzervatívnych investičných riešeniach, rozložiť napr. na 3 až 4 investície. Budete ich realizovať postupne v najbližších mesiacoch popri vašich prípadných pravidelných mesačných vkladoch.

Takto využijete súčasnú príležitosť a zároveň nebudete nemilo prekvapení, ak sa trhy ešte pozrú nižšie. Riaďte vaše peniaze triezvo a neprenechajte ich riadenie emóciám.

Každý chce nakúpiť na dne po poklese. Keď tá situácia nastane pri existujúcich investíciách, zrazu chcú všetci konať presne opačne. Najradšej by z pozícií ušli a do smrti zabudli na investovanie.Nie, trhy sa vrátia. Corona môže byť skúškou ľudskej spoločnosti, ale prekonáme aj tú. Vždy to tak bolo a aj bude. Každý, kto si to uvedomí, bude na konci dňa spokojný. K tomuto pridáme skvelý citát od finančníka a autora Larryho Mcdonalda:

„Nakupovať správne nikdy nie je príjemné.“

Pri dobrých nákupoch na trhu máte vždy nepríjemné pocity a množstvo otázok. Je už teraz správny čas? Nepôjde trh ešte nižšie? Zisk sa väčšinou robí pri kúpe, nie pri predaji, preto ak sa vám dnes preháňajú hlavou takéto myšlienky, je váš správny čas na zväčšenie investície. Práve racionálne neemočné konanie a vnímanie príležitostí odlišujú úspešných investorov od neúspešných. Tí nakupujú, keď to nie je jednoduché, keď je panika.

Najdôležitejšou devízou, ktorú máte pri investovaní, je čas. Jedine jeho dostatok dokáže účinne eliminovať trhové riziko vašich investícií. Najväčšou chybou je prerušiť investíciu po pol roku, pokiaľ ste plánovali napr. 10-ročný horizont. Ide o porušenie základného investičného pravidla – nedodržanie horizontu. Ak ste naozaj schopní dať vaším investíciám dostatok času, nešpekulujte a ignorujte súčasný pokles, snažte sa nemyslieť na investíciu a nekontrolovať jej vývoj tak často. Investícia vám zarobí, pokiaľ dodržíte pôvodne plánovaný horizont.

Zmena investičnej stratégie

Neodporúčame dnes ani meniť investičnú stratégiu na Vašom majetkovom účte na konzervatívnejšiu (zvýšiť podiel dlhopisov na úkor akcií). Efekt a podstata tohto konania je presne rovnaká ako ukončiť investíciu s vidinou lepšieho nákupu v budúcnosti. Šanca, že sa vám to úspešne podarí, je mizivá.

Zažívame pomerne bezprecedentnú situáciu. Osobne si v našej finančnej kariére nepamätáme obdobný problém, ktorý by sa takto rozšíril, a tým strašil ekonomiku a trhy. Napriek tomu dôvod na paniku nie je a už vôbec nie na likvidáciu investičných pozícií. Vírus Corona vnímame v prvom rade ako zaujímavú príležitosť. Ide o situáciu, ktorá sa vyskytne raz, dvakrát za život človeka a zapíše sa do histórie veľkými písmenami. V takýchto momentoch je najdôležitejšie zachovať si chladnú hlavu a zostať racionálny v osobnom živote i na poli financií. Jedine tak predídete zásadnejším škodám.